« Powrót na główną

Iveco Daily - samochód, który odniósł niebywały sukces

Data publikacji

Co by nie mówić to o trendach na rynku samochodowym decydują również inne czynniki niż np. gusta estetyczne klientów kupujących samochody. Równie istotny jest ogólny stan gospodarki, a w szczególności trendy panujące na rynkach paliwowych. Jednym z szalenie istotnych wydarzeń jakie miały na nim miejsce był kryzys paliwowy z połowy lat 70’tych XX wieku. W jego wyniku szereg firm zaczęło się adaptować do produkowania pojazdów, jakie potrzebowały mniej benzyny lub oleju napędowego. Tendencja taka nie ominęła także samochodów dostawczych.

IvecoPrzykładowo, w kilka lat po założeniu koncernu IVECO zaczął on produkować jeden z najbardziej przebojowych oraz charakterystycznych modeli w wieloletniej historii tej marki tzn. Iveco Daily (więcej). Pierwsze samochody oznaczone emblematem Daily zjechały z taśm montażowych w 1978 roku. Model ten okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę i zapoczątkował kilka kolejnych generacji, jakie produkowane są po dziś dzień.

Dostawczaki Iveco Daily montowane są w różnych podtypach dedykowanych do przewożenia rozmaitego typu ładunku i osób, jak również w wersjach wyspecjalizowanych. Produkowane są dajmy na to samochody z zamkniętą karoserią, do przewozu pasażerów i ładunków, jak i z paką do transportu ładunków drobnicowych. Iveco Daily pełnić moga również funkcję karetek pogotowia albo lekkich wozów straży pożarnej.

Do ich napędzania wykorzystuje się rozmaite jednostki napędowe – benzynowe i wysokoprężne – między innymi silniki SOFIM. Najistotniejsze jest jednakże iż części zamienne do Iveco Daily są bardzo łatwo dostępne, również do już nie produkowanych modeli, co na pewno istotnie wpływa na ich ekonomiczne użytkowanie. Warto nadmienić iż bardzo duża liczba firm niezależnych od włoskiego koncernu wytwarza zamienniki oryginalnych części do Iveco Daily.

Samochód jest wytwarzany nie tylko w Italii, lecz także w wielu fabrykach rozsianych po różnych państwach jak przykładowo Ukraina lub Hiszpania. Znajduje on nabywców w szeregu państw z całego świata, praktycznie na każdym kontynencie.