« Powrót na główną

Silnik - wynalazek dzięki któremu ruszyliśmy na przód

Data publikacji

Wynalezienie silnika

Świat jaki dzisiaj znamy mógłby być diametralnie odmienny, gdyby nie wymyślenie pod koniec XIX w. silnika. Wprzódy, w wieku XVIII, usiłowano opracować mechaniczne urządzenia służące do zasilania wehikułów i maszyn (to początek rewolucji industrialnej). Jakkolwiek te pierwsze jednostki napędowe były o napędzie parowym, żądały znacznych dawek wody i paliwa, które było niewystarczająco użyteczne w wypadku przenoszenia się na dalsze odległości. Z tego względu jednostki napędowe parowe wyszukały wdrożenie tylko w transporcie kolejowym.

Pierwsze silniki spalinowe

Wielkim krokiem w rozwoju było wymyślenie w 1860 roku przez Etienne Lenoir pierwotnego napędu spalinowego. Do jego zasilania zastosowano paliwo, które służyło także do pierwszych miejskich latarni tzn. gaz świetlny. Natomiast pierwszy samochód z silnikiem benzynowym zbudował w 1876 roku Siegfried Marcus. Potrzeba było czekać ponad kolejną dekadę na jednostki napędowe Daimlera oraz Benza, na których konstrukcji wsparte są teraźniejsze (acz ustawicznie unowocześniane) motory benzynowe.

Zastosowanie silników w przemyśle

Bez wymyślenia silnika nie byłoby teraźniejszego transportu, lecz ponadto nie rozwijałby się przemysł. W ciągach technicznych potrzeba użycia wielkiej mocy żeby wprawić w ciąg olbrzymie aparatury industrialne. Z takiego powodu silniki do maszyn wielokroć wcale nie przywodzą malutkich jednostek napędowych jakie znamy z aut osobowych - zobacz tutaj. Niniejsze potężne silniki ważą nierzadko od kilkuset kilogramów do kilku ton.

Maszyny napędzane silnikami

Jednak też transport nie jest tylko domeną samochodów, a każdy poruszający się pojazd potrzebuje do napędu silnika. Jednostki napędowe zasilające okręty, samoloty, lokomotywy czy czołgi to także znacznych gabarytów złożone pod względem konstrukcyjnym urządzenia, jakich obsłudze nie sprosta pospolity mechanik samochodowy.

Bez podważania, wynalezienie takiego napędu przeistoczyło świat, nic później już nie było takie samo, a nic nie wróży tego abyśmy potrafili się już bez nich obyć. Nie zastanawiajmy się zatem czy za 100 lat wciąż ludzkość będzie eksploatować silniki, jedynie którym paliwem będą one napędzane.